Ohio Northern University
ONU
Last updated:
8/22/2024 10:50 am
Calendar
Reports
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2019
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
31
9:00a
Rehearsal space: Audrey Livingston
2:00p
Senior recital: Georgia Snelling
4:00p
Senior recital: Noah Walter
8:00p
PMA
1
9:00a
Music Theory II
10:00a
Dress Rehearsal: Kai Breeden
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:30p
Hearing: Audrey Livingston
2:30p
Hearing: Audrey Livingston
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Dress Rehearsal: Mike Bassett
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
8:15p
OCMEA
9:00p
SAI
2
Honors Day (no classes)
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:15a
HIstory, Political Science, and Geography ceremony
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:30a
Bobby Dotson
11:00a
Tuesday Recital Hour
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Delta Omicron ceremony
2:00p
Technology for Musicians
2:30p
Music Department Honors Day program
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
9:00p
KKY
3
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
4
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
1:00p
Rehearsal - Kirsten
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
5
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
9:00p
KKY
6
10:00a
Michael Jordan
10:00a
SAI
4:00p
Junior recital: Kai Breeden
7:00p
Senior recital: Mike Bassett
7
2:00p
Senior recital: Joshua Shaffer
4:00p
Rehearsal space: Sarah's Chamber Ensemble
6:00p
PMA
8:00p
PMA
8
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
8:00p
Small Ensemble concert
9
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Senior recital: Bobby Dotson
11:00a
Tuesday Recital Hour
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. faculty meeting
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:00p
Audition - Lindsey Beverley
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
10
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
5:00p
Athletic Band
5:00p
Hearing: Conner Cook
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
11
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
10:00a
Terri Lenzo
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
1:00p
Rehearsal - Kirsten
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:00p
Flute master class
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
7:00p
Percussion rehearsal
8:00p
String Ensemble
9:00p
KKY
12
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Hearing: Chloe Ulmer
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Hearing: Chloe Ulmer
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
7:00p
TBS Women in Music concert
13
9:00a
Amanda Ohler
10:00a
Rehearsal space: Audrey Livingston
2:00p
Senior recital: Audrey Livingston
5:00p
Senior recital: Bobby Dotson
8:00p
SAI Musicale
14
11:00a
KKY
1:30p
Piano Academy Spring Recital
3:00p
SAI
5:00p
Rehearsal space: Adam Grim
7:00p
Amanda Ohler
7:00p
Composition recital: Adam Grim
8:00p
PMA
15
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
7:15p
OCMEA
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
16
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. faculty meeting
1:30p
Hearing: Hyunchul Lee
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
6:15p
Sarah Waters
7:00p
Steel Drums
17
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
5:00p
Athletic Band
5:00p
Hearing: Justin Harris
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Percussion & Steel Drum concert
8:00p
Women's Chorus
9:15p
TBS
18
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
9:00p
KKY
9:00p
KKY
19
Easter Recess
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
20
Easter Recess
21
Easter
Easter Recess
8:00p
PMA
22
Easter Recess
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
23
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
11:00a
Krista Schorf presentation - MusEd alum
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. faculty meeting
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
24
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
25
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
11:00a
Rehearsal space
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Recording session
1:00p
Rehearsal - Kirsten
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
7:30p
Micah Graber: studio class
8:00p
String Ensemble
8:30p
Rehearsal space
9:00p
KKY
26
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
11:00a
Sarah Waters
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Piano Tuning
4:00p
Wind Orchestra
5:30p
Dress Rehearsal: Chloe Ulmer
7:30p
Wind Orchestra concert
27
3:00p
Senior composition recital: Chloe Ulmer
5:00p
Senior composition recital: Conner Cook
7:30p
Senior piano recital: Chloe Ulmer
28
4:00p
Spring Band Festival
8:00p
PMA
29
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
10:15a
Piano tuning
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
2:00p
Pamela Ashmore
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Sarah Waters
4:00p
Wind Orchestra
4:30p
Pamela Ashmore
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Composer's Workshop
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
30
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
11:00a
Tuesday Recital Hour
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. faculty meeting
1:30p
Pamela Ashmore
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:00p
Erin Torres
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
7:30p
Jazz Ensemble concert
1
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
2
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
1:00p
Rehearsal - Kirsten
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
3:00p
Sam Haywood lecture
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
6:30p
Sam Haywood
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
3
Spring Semester Classes End
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
7:00p
KKY
4
3:00p
Elesha Wey studio recital
7:30p
Symphony concert