Ohio Northern University
ONU
Last updated:
8/22/2024 10:50 am
Calendar
Reports
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
March
2019
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
24
7:00p
Symphony concert
8:00p
SAI
25
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Makenzie Regedanz- make-up jury
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
6:30p
Recital rehearsal
8:00p
Cello recital: Alan Smith & Pamela Ashmore
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
26
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:20p
Music Dept. faculty meeting
2:00p
Rehearsal space: Chloe Ulmer
2:00p
Technology for Musicians
2:30p
Rehearsal space: Naomi Bernholt
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
KKY
7:00p
Steel Drums
9:00p
KKY
9:00p
KKY
27
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
28
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Vincent Lighting
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
7:30p
Wind Orchestra concert
8:00p
String Ensemble
9:00p
KKY
9:00p
KKY
1
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Kate Patterson
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
4:30p
Hearing: Justin Harris
2
3
4
Spring Break
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
5
Spring Break
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
9:00p
KKY
6
Spring Break
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
7
Spring Break
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
8
Spring Break
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
9
10
Daylight Saving Time Begins
NASM site visitors
5:00p
NASM evaluation team arrives
7:00p
TBS
8:00p
PMA
11
NASM site visit
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
12
NASM site visit
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
11:00a
Tuesday Recital Hour
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
7:30p
Rehearsal space: Chloe Ulmer
9:00p
KKY
13
9:00a
Aural Skills II
9:00a
NASM evaluation team departs
10:00a
Aural Skills IV
10:30a
Alan Smith
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Sarah Waters
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
5:50p
Symphony sectionals
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
14
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
2:30p
Rehearsal space
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Duo Montagnard masterclass
5:00p
Hearing: Cheyann Schadewald
6:00p
Rehearsal space: Chloe Ulmer
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
Guest Artist: classical sax/guitar duo
8:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
8:00p
String Ensemble
9:00p
KKY
15
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Kate Patterson
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
16
10:00a
Concerto Competition
17
St. Patrick's Day
4:00p
Symphonic Band concert
8:00p
PMA
8:00p
SAI
18
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:30p
Recital hearing: Mike Bassett
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
9:00p
SAI
19
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Hearing: Noah Walter
1:20p
Music Dept. faculty meeting
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
8:00p
Rehearsal: Chloe Ulmer
9:00p
KKY
20
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
5:50p
Symphony sectionals
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
21
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
6:15p
Kai Breeden
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
8:30p
SAI
9:00p
KKY
9:00p
Rehearsal space: Justin Harris
22
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
4:30p
Senior recital: Justin Harris
5:30p
Rehearsal: Chloe Ulmer
7:00p
Women's Chorus concert
23
12:00p
TBS
24
11:00a
TBS
5:00p
SAI
8:00p
PMA
25
9:00a
Music Theory II
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:30p
Hearing: Kai Breeden
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Faculty recital: James Green
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
26
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Make-up jury
1:20p
Music Dept. faculty meeting
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Hearing: Joshua Shaffer
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
9:00p
KKY
27
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Athletic Band
5:50p
Symphony sectionals
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
OCMEA
8:00p
Women's Chorus
28
8:00a
Becky Casey studio class
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Hearing: Adam Grim
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
Rehearsal space: Noah Walter
8:00p
String Ensemble
9:00p
KKY
29
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
7:00p
Senior lecture recital: Cheyenne Schadewald
30
9:00a
Woodwind Day
4:00p
Rehearsal space: Audrey Livingston
31
9:00a
Rehearsal space: Audrey Livingston
2:00p
Senior recital: Georgia Snelling
4:00p
Senior recital: Noah Walter
8:00p
PMA
1
9:00a
Music Theory II
10:00a
Dress Rehearsal: Kai Breeden
10:00a
Music Theory IV
12:00p
University Singers
1:00p
Charles Bates
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:30p
Hearing: Audrey Livingston
2:30p
Hearing: Audrey Livingston
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Dress Rehearsal: Mike Bassett
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Sound Recording Technology
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Henning Schroeder: sax quartet
8:15p
OCMEA
9:00p
SAI
2
Honors Day (no classes)
8:00a
Music Appreciation
8:00a
Trombone Emsemble
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:15a
HIstory, Political Science, and Geography ceremony
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:30a
Bobby Dotson
11:00a
Tuesday Recital Hour
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Delta Omicron ceremony
2:00p
Technology for Musicians
2:30p
Music Department Honors Day program
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Steel Drums
9:00p
KKY
3
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Instrumental Methods
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Becky Casey - Lessons
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Kirsten Osbun Manley studio class
4:00p
Wind Orchestra
4:00p
Wind Orchestra sectionals
5:00p
Athletic Band
6:00p
Symphony Orchestra
8:00p
Women's Chorus
4
8:00a
Music Appreciation
9:00a
Adjuct teaching space
9:00a
Music Theory II
9:00a
Woodwind Methods
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Music Theory IV
10:00a
Rehearsal space: Chloe Ulmer
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Flute studio
12:00p
Jazz Ensemble
12:00p
Music Appreciation
1:00p
Rehearsal - Kirsten
2:00p
Becky Casey - Lessons
2:00p
Charles Bates
2:00p
Composition
2:00p
Henning Schroeder
2:00p
Instrumental Methods
2:00p
Technology for Musicians
3:00p
Music History
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
7:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensemble
5
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Aural Skills II
10:00a
Aural Skills IV
11:00a
Instrumental Conducting
12:00p
University Singers
1:00p
Non-Western Music
1:00p
Singers Diction I
2:00p
Voice Class
3:00p
African Music
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
9:00p
KKY
6
10:00a
Michael Jordan
10:00a
SAI
4:00p
Junior recital: Kai Breeden
7:00p
Senior recital: Mike Bassett